Математика для вступу за кордон: інтерв'ю з викладачем

Про особливості підготовки до вітчизняних та закордонних іспитів з математики, спектр спеціальностей закордонних коледжів та університетів, для яких математика є обов'язковим іспитом, розповідає Олена Крицька - магістр математики, репетитор з шестирічним досвідом, розробник та викладач курсу "Математика. ЗНО" в освітній студії NATURE Tutor Group.

При вступі на велику кількість спеціальностей українських закладів вищої освіти абітурієнти мають складати математику як обов'язковий іспит, а як щодо закордонних вищів?

- Так, це правда. Ситуація з закордонними навчальними закладами майже не відрізняється. Окрім мовних іспитів та іспитів з профільних дисциплін, дуже часто вимагають складати і математику. По суті, це є тест на логічне мислення.

У яких країнах та на яких спеціальностях навчаються Ваші випускники?

- Після курсу підготовки мої учні склали вступні іспити і вдало навчаються в різних країнах Європи, а також у Канаді та США. Наприклад, Саша Шадурський у Вроцлаві (Польша) вивчає ветеринарну справу, Даша Лазепко поїхала до Відня (Австрія) вивчати інформатику, Марія Рекіянова - до Чехії, де протягом року навчалась у коледжі за спеціальністю "медицина", а згодом вступила до медичного університету на бюджет. Марія Рикова вступила до штудієнколег у Цітау (Німеччина) на спеціальність "будівельна справа". Вова Фоков у Канаді (м. Ватерлоо) вивчає бухгалтерську справу, а його друг Віталій Самойленко вчиться у хіміко-біологічному коледжі Торонто. Хочу окремо сказати про Поліну Орлову, яка вступила до німецького штудієнколегу міста Ганновер на медичну справу. Для вступу на цю спеціальність математика є одним з найважливіших предметів.

Що спільного та подібного в програмі нашого ЗНО та програмах вступу, наприклад, до німецьких штудієнколегів?

- Перш за все наголошу, що в Німеччині при вступі до штудієнколег немає єдиного іспиту, аналогічного до нашого ЗНО. Вступну програму складають у кожному штудієнколег окремо, зважаючи на те, які знання необхідні абітурієнту при вступі на конкретну спеціальність. Але в них завжди багато схожого. Я б сказала, що програма ЗНО є більш загальною, вона містить широкий спектр інформації. У той час, як программа вступного іспиту в штудієнколег міститиме окремі теми з усієї шкільної програми. Оскільки математика вже майже повністю стає обов'язковим предметом на ЗНО, то якісна підготовка до незалежного оцінювання буде дуже корисною при вступі до закордонних навчальних закладів.

Чи відрізняється специфіка підготовки до українських та європейських вступних іспитів?

- Справа в тому, що в Україні всі складають єдиний іспит, тому й підготовка проходить лише до нього. В штудієнколег, як вже було зазначено, програми вступу різні, тому і підготовка є більш спеціалізованою. У кожному навчальному закладі Німеччини свої теми, умови проведення іспиту, системи оцінювання тощо. З одного боку, це дає більше конкретики при підготовці, але з іншого, якщо абітурієнт планує вступати до трьох штудієнколег, йому відповідно треба готуватись до трьох різних іспитів зі своїми нюансами.

Скільки часу необхідно на якісну підготовку?

- Це залежить від початкового рівня абітурієнта, курсу, на який планується вступ (медицина, техніка тощо), складності іспитів та їх кількості. З досвіду можу сказати, що в середньому на підготовку може піти півроку.

Яка ваша методика підготовки до вступних іспитів у штудієнколеги?

- Перш за все, треба визначитись із курсом вступу, адже вимоги для медичного та технічного курсів вочевидь є різними. Далі можна визначити список штудієнколег, які мають відповідні курси, вивчати надану програму та починати відповідні тренування. Я називаю це саме "тренуваннями", адже одною з характерних відмінностей цих екзаменів є те, що вони дуже обмежені в часі і розраховані на швидкість розв'язання задач та вміння розставляти пріоритети. У процесі такого тренування дуже добре запам'ятовується математична лексика, що пришвидшує розуміння задачі.

Детальна інформація про курс математики для підготовки до вступу до навчальних закладів Європи, США, Канади знаходиться за цим посиланням.